w

Strefa PRO ?

WP_20160707_15_37_12_ProSLOT to jedno z tych wydarzeń w życiu, które można porównać do świąt Bożego Narodzenia. Oczekiwane cały rok, mają swój klimat, zawsze za szybką się kończą i wynosimy z nich jakiś prezent.

Jak opisać  tegoroczny SLOT?

Odwołam się do ubiegłorocznej relacji. Klimat został ten sam. Nie pokuszę się na tworzenie tekstów z wyżyn poetyckich i literackich. Klimat SLOT został oddany już w tym artykule.

Wiadomo, że tym co odróżnia podobne rzeczy są detale oraz… ludzie. A najczęściej to zgrabne połączenie tych obydwu.

Kto i co zaintrygowało mnie na tyle, że chciałbym to opisać? Na pewno cała strefa PRO, która jest na festiwalu elementem warsztatowo-wykładowym i dotyczy szeroko pojętego biznesu i rozwoju osobistego.

Posłuchaj lub pobierz  podcast tego artykułu

A w strefie PRO szczególnie:

1. Warsztaty, które prowadziłem – „Jak założyć własną firmę”

To najlepszy moment aby nie tylko innym dać potrzebną wiedzę, ale i zobaczyć realnie czego oczekują osoby chcące być przedsiębiorcami. Jakiej informacji potrzebują, czego się boją, co potrafią i co wiedzą.

Oczywiście, warsztaty miały pewien specyficzny (czyli mój 😉 ) sposób prowadzenia. Nie skupiam się na formalnych stronach działalności. Wręcz unikam ich. Prowadzenie firmy w Polsce często sprowadza się do absurdu, jakim są koszmarne podatki czy kolosalny ZUS. W kontekście jednoosobowej działalności i tego, że nie ma co liczyć na sensowną emeryturę. Za te same odkładane pieniądze można zdecydowanie lepiej się urządzić na emeryturze.

Ale do rzeczy. Codziennie przez 4 dni na warsztatach miałem blisko 40 osób. Licząc, że limit miał być 25 osób, to wskazuje, że było zapotrzebowanie na ten temat.

 

A jak wyglądały takie warsztaty?

W pierwszy dzień skupiłem się na pokazaniu, tego co jest niezbędne by zacząć prowadzić coś własnego – warto zacząć od poznania samego siebie. Poznawaliśmy, którą z czterech osobowości jesteśmy i jaki jest nasz naturalny sposób zarabiania pieniędzy. Co z tego wynikło? Ano to, że wcale nie jest  oczywiste to jaką mamy osobowość. Dla niektórych było to wyzwalające, że „jacyś tam są” i nie tylko to nie jest wadą, ale wręcz jest… zaletą! Czasami wystarcza trochę wiedzy by inaczej spojrzeć na siebie samego i swoje życie.

W drugi dzień rozpoznawaliśmy jakie mamy umiejętności pozwalające stworzyć jakiś produkt. Obiecałem jedno uczestnikom: każdy z was ma umiejętność, która może stać się produktem, który można sprzedać. I słowa dotrzymałem 🙂

WP_20160707_15_45_24_Pro

Trzeci dzień to umiejętność znajdywania klienta. Tu były „ostre walki”. Pokazywałem, że to jak Ty postrzegasz swój produkt a jak postrzega klient… to najczęściej dwie zupełnie inne sprawy 🙂

Czwarty dzień to marketing. Czyli jak wykorzystać Internet a w szczególności blog, listę newslettera i Facebooka do promocji swoich produktów. Kilka podstaw, które – jak sądzę – są niezbędne by tworzyć regularne wartościowe treści i pokazywać siebie oraz swoje produkty.

Jakie wnioski?

To co zatrzymuje człowieka przed kreatywną przedsiębiorczością i zarabianiu na swoich pasjach to: kompleksy,  brak wiary we własne umiejętności, brak osoby, która doradzi i uchroni przed pierwszymi błędami oraz… przepisy państwowe, umiejętnie zabijające w nas ochotę przedsiębiorczości. Z racji niejasnych i zagmatwanych przepisów, które niejednokrotnie stawiają przedsiębiorców w jednej linii w przestępcami.

Dobra nowina brzmi tak, że każda z tych rzeczy jest do pokonania. Nie zawsze łatwo i nie od razu… ale jest do zrobienia!

Jeśli jesteś zainteresowany by być przedsiębiorcom, albo nauczyć się na początek jak dorobić do swojej pensji, to zapraszam do zapisania się na specjalną listę, dla której przygotowuję specjalne nagrania.

2. Linkowania

Urywek warsztatu? Proszę bardzo!

Wiesz czym jest link – klikasz i odnosi cię do innego miejsca w sieci. Tak jak wiele linków, na które trafisz również w tym artykule. A linkowania na SLOT to networking w czystej postaci. Przyszło ponad 20 osób. Każdy z każdym miał 6 minut, aby porozmawiać i poznać czym się zajmują. Wszystko w elastycznej formule, bez niepotrzebnej spiny. Genialne w swojej prostocie!

20110607120825_slot_logoKilka wyniesionych wizytówek i niezaprzeczalnie ciekawych osób do poznania.

3. Sprawy banalne, choć nieoczywiste

Warsztaty z parzenia kawy. Czy wiesz, że jeden z najciekawszych i chętnie używanych przez baristów urządzeń do parzenia kawy – aeropress – stworzyła nieco przypadkowo firma na co dzień tworząca… zabawki?

4. Tak jak Święta Bożego Narodzenia w grudniu co rok…

tak w następnym roku w lipcu znów jadę na SLOT. Nie idzie się uwolnić od niego 🙂

 

Krzysztof Burzyński 
Dostępny doradca

 

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naturalny dyplomata – niezauważalny flegmatyk

8 sposobów a tylko jeden działa