w

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie

medium_4095689983

Dla szukającego pracy jedną z bardziej irytujących rzeczy w czasie wysyłania CV jest …brak informacji czy dokumenty doszły i co dalej się z nimi stało!

Bardzo często taka firma jest postrzegana jako zbierająca dane osobowe. I na tym kończy się jej chęć rekrutacji na dane stanowisko. Tylko 11% aplikujących kandydatów dostaje informacje zwrotną potwierdzająca otrzymanie dokumentów. Tzn że 89 % czuje się że potencjalny pracodawca ma nas w miejscu gdzie plecy kończą swoją szlachetna nazwę.

Posłuchaj lub pobierz nagranie

A jeszcze więcej bo aż 93% osób nie uzyskuje informacji gdy ich kandydatura została odrzucona po analizie.

Nieraz zarzuca się kandydatom że wysyłają dokumenty a potem nie odzywają się na maile lub telefony. No cóż jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.

A przecież wystarczy tak niewiele.

– Choćby ustawienie automatycznego maila z informacją o przyjęciu dokumentów i dalszych etapach rekrutacji. Taki mail mógłby brzmieć chociażby tak:

Dziękujemy za przesłaną aplikacje. Jednocześnie informujemy że kolejnym etapem rekrutacji będzie …………………Poinformujemy Pana/Panią o jej zakończeniu ………………………zakończenie rekrutacji planowane jest na ……………….

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z………………………specjalista ds. rekrutacji emali……………….tel…………………..

Stosowanie informacji typu Zgłosimy się do wybranych kandydatów nie rozwiązuje również problemu. Pewnie jest to lepsze rozwiązanie niż żadna informacja. Niemniej jednak nadal jest irytująca.

Ideałem byłaby komunikacja na każdym etapie rekrutacji. A takie rozwiązania dziś to już wcale nie jest jakiś problem lub koszt. Tym bardziej jeśli rekrutacje w danej firmie są częste. Do większości kandydatów na początku i tak komunikujemy się tylko mailowo.

W razie przedłużenia etapu analizy wystarczy kliknąć i wysłać maila następującej treści

Informujemy że trwa analiza zgłoszonych dokumentów aplikacyjnych. Po zakończeniu tego procesu powiadomimy Pana/Panią o jej wynikach dotyczących państwa dokumentów. Prawdopodobne zakończenie analizy odbędzie się dnia…………………….

Do tego czasu zapraszamy do ewentualnego kontaktu z ……………………..specjalista ds. rekrutacji emali……………….tel…………………..

 Gdy już dojdziemy do etapu zapraszania na spotkanie twarzą w twarz to koniecznie kontaktujmy się również telefonicznie.  Jednocześnie podając informację by kandydat POTWIERDZIŁ przybycie.  Lub poinformował jeżeli okaże się że nie może przybyć na umówioną wizytę.

Jeżeli podejdziesz do tego z głową to takie działanie może Cię  mocno uchronić od marnowania czasu na czekanie lub dziury czasowe pomiędzy zaproszonymi na rozmowę.

Zazwyczaj po rekrutacji zostaje baza danych kandydatów. Warto już wcześniej zatroszczyć się o odpowiednie pozwolenie na wykorzystanie kontaktów do przyszłych rekrutacji.

Więcej na temat employer brandingi czyli o  wizerunku Twojej firmy w rekrutacji będzie w kolejnych wpisach na tym blogu.

3D_Praktyczny-poradnik-dla-rekrutujacych

Jeśli chcesz więcej przykładowych maili do wysłania, wzorów, formularzy i całościowego ujęcia  rekrutacji z bardzo wielu stron – to zapraszam do zapoznania się z ofertą PAKIETU REKRUTACYJNEGO

Krzysztof Burzyński

 dostępny doradca

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak przeprowadzić właściwą rekrutację?

Dlaczego ludzie mają w nosie konsensus i odrzucają Wielki Wybuch?