w

Biblijny Dawid, dr. House i Lewandowski

Biblijny Dawid, dr. House i Lewandowski? Co łączy te trzy postacie? Są oni liderami. Wybrałem tak odmienne postacie dlatego iż w rożnych proporcjach łączą ich pewne ciekawe cechy. O tym możesz posłuchać/zobaczyć w poniższej prezentacji albo przeczytać pod nią.

Jako ciekawostkę dodam, że prezentacja zrobiona została w formule PECHA KUCHA.

PECHA KUCHA to (jap. ペチャクチャ, w wolnym tłumaczeniu gadu-gadu) rodzaj prezentacji polegający na wyjaśnieniu meritum sprawy w 20 slajdach. Każdy ze slajdów trwa 20 sekund. Całość trwa wiec 6 minut i 40 sekund. Koncepcja prezentacji wymyślona została przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań które prowadzili. Służyć to miało oszczędzeniu czasu na zbyt długie i nudnawe prezentacje i nadaniu dynamiczności spotkań. Szybko wyszła poza sama firmę by stać się jednym z popularnych dziś cyklicznych spotkań – prezentacji na całym świecie. Poniższa prezentacja była przygotowywana pod Pecha Kucha Koszalin – grudzień 2015

 

 

 

Kim jest lider?

Lider nie jest pojęciem zarezerwowanym dla nielicznych. Liderem jest każdy z nas. Zawsze kiedy przebywasz z ludźmi to jesteś/możesz być liderem dla kogoś. Kogoś możesz zmotywować, doradzić mu, pocieszyć, czasami tylko pobyć. Taka definicja zmienia wyobrażenia o liderze. Chciałbym zaprezentować pewien rodzaj lidera. Lidera który tworzy innych liderów. Nie tyle naśladowców co kolejnych liderów.

Dawid

Starożytny lider znany z kart Starego Testamentu. Najbardziej znany powszechnie fragment z jego życia to wygrana walka z Goliatem. Jednak jako lider wykazał się wieloma rzeczami równie ciekawymi. Szczególnie ważne są aspekty jego przywództwa które powodują ze można odkryć w nim cechy które są wspólne liderom którzy tworzą kolejnych liderów

Lider przyciąga ludzi

 Niewątpliwa cecha liderów. Ludzie są przyciągani przez osobowość, przez czyny, przez sposób funkcjonowania osoby. Niemożliwe jest bycie liderem bez przyciągania do siebie innych. Dobre relacje z tymi którzy podążają za liderem to podstawowy aspekt. Bardzo ważny, bo tworzy więzi które w trakcie kryzysów potrafią przezwyciężać złe chwile.

Motywuje, wybudza, naucza, inspiruje 

Z początków jego funkcjonowania jako lidera ( jeszcze nie króla Izraela) – przyłączyli się do niego ludzie. Byli oni marginesem społeczeństwa: zagubieni, zadłużeni, zmęczeni życiem. W kontakcie z Dawidem zaczynali się zmieniać, na początku jeszcze nie zauważalnie, jednak jak pokazuje dalsza historia – zmiana dokonywane w nich  były bardzo realne. Zmieniły całe społeczeństwo.

Jest częścią zespołu

Nie jest jedynym niezbędnym. Symbioza. Bez ludzi Dawid nie zdobył by tego co zdobył – nie został by królem Izraela. Natomiast ludzie którzy za nim podążali potrzebowali lidera. Gdyby go nie mieli – nie staliby się ludźmi , których podziwiano.

Więcej pokonanych goliatów

Stary Testament podaje że w czasach gdy Dawid był królem Izraela zostało pokonanych więcej niż jeden człowiek – podobny posturze i sile Goliata. Zostało ich trzech pokonanych  Tym razem nie tylko Dawid mógł dokonać niezwykłego czynu ale i inne osoby. To niesamowita skuteczność – potrójny klon lub 300% skuteczność.

37 liderów -bohaterów

Inne fragmenty Pisma Świętego pokazują że pod koniec życia Dawida było 37 bohaterów – liderów. W większości byli to bohaterzy wojenni. Dawid zostawił po sobie liderów którzy byli wzorami do naśladowania. Osób które nie tylko go podziwiały ale stawały się podobne do niego. Do jego cech charakteru, do sposobu działania. Jego waleczność i odwaga nie zanikły wraz z jego śmiercią.

Bez jego obecności też są wygrane

Jak widzimy w  historii Dawida nie każda bitwa która była wygrana – była bitwą z jego obecnością. Jednak jego liderzy przyjęli ducha walki i wygranej którą pozwoliła im odnosić zwycięstwa. Byli osobami  oczekującymi wygranych. Mentalność odpowiedzialności za ludzi i skutecznego nimi zarządzania.

Dr. House – beznadziejny charakter

Jego obecność może dziwić w zestawie liderów. Ponieważ jest postacią fikcyjną i na dodatek jego charakter pozostawia wiele do życzenia. Nie jest to na pewno bohater do naśladowania dla naszych dzieci. A jednak nawet on ma pewne cechy które pozwalają na potraktowanie go w roli lidera który tworzy innych liderów.

Zespól

Kiedy dobierał zespól ludzi z którymi miał pracować to nie kierował się wyłącznie tylko najlepszymi. Wybierała osoby różne. Z różnym doświadczeniem, z rożnych dziedzin medycyny i rożnych osobowościowo. Mimo iż było to podyktowane względami egoistycznymi – by to oni pomogli mu w jak najlepszej diagnozie i leczeniu –  to jednak to powodowało że wszyscy na tym wygrywali – ponieważ uczyli się nowych trafnych i niestandardowych sposobów myślenia

Był częścią

Mimo wszystko, moim swoich licznych wad nie tylko działał lepiej w zespole ale zespól był dla niego niezbędny do działania. Wielokrotnie była w serialu pokazywano sytuacja kiedy nie było zespołu przy nim i wtedy szukał inspiracji o które zawsze było trudno.

Inni rozwiązywali zadania nierozwiązywalne – Podobnie jak w przypadku Dawida. Na początku on jeden umiał pokonać Goliata, później było już takich trzech, tak i w tym przypadku – House umiał rozwiązać nierozwiązywane przypadki medyczne dla innych, a z czasem pojedyncze osoby z zespołu tez potrafiły tego dokonać.

Zostawił doświadczonych ludzi

Ludzie którzy byli w jego zespole z czasem stawali się cenionymi specjalistami. Nawet jeżeli wybierali inne zawody to było to ich świadome wybory których nauczyli się przez przybywanie z niesfornym liderem jakim był dr,. House.

Lewandowski – a przed nim ktoś jeszcze

Tej postaci nie trzeba specjalnie przedstawiać. Robert Lewandowski kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej i czołowy napastnik Bayernu Monachium. Ale nim o nim, trzeba koniecznie wspomnieć o kimś innym kto miał wpływ również na postawę Roberta. O innym liderze. Tym kim jest:

Adam Nawałka

Trener reprezentacji Polski. Lider który ma niesamowitego „nosa” do ustawienia właściwego człowieka na właściwym miejscu. I to często pomimo powszechnym opiniom że „to się nie sprawdzi” jednak on ma „czuja” i dużo lepiej rozumie piłkę niż może się innym wydawać. To on Roberta Lewandowskiego uczynił kapitanem drużyny, co miało niebagatelny wpływ na niego samego i cała drużynę.

Odpowiedzialność

Po przejęciu kapitana drużyny można było w Robercie zauważyć pewną większą odpowiedzialność za cała załogę. Jest nie tylko napastnikiem ale i zawodnikiem który motywuje innych na boisku do większej pracy, który jednym właściwym podaniem może zagrozić bramce przeciwnika. Również jego zaangażowanie i profesjonalizm wpływa pozytywnie na innych zawodników.

Liderzy innych formacji

Wraz z Adamem Nawałką i Robertem czyli dwoma liderami pojawili się następni liderzy innych formacji boiskowych. Grzegorz Krychowiak, Kamil Glik, Milik, Grosicki, Pazdan, bramkarze – odpowiedzialni ludzie nie tylko w reprezentacji ale i w swoich klubach na co dzień są cenionymi piłkarzami i często kapitanami swoich drużyn. Gdzie pojawił się jeden właściwy lider – tam pojawiają się następni.

Byli i przyszli liderzy – Adam Nawałka ma te niesamowitą intuicje do wynajdywania kolejnych liderów – którzy jeszcze nie są znani szerzej – jak Bartosz Kapustka lub nadawania drugiego życia byłym świetnym liderom – jak Sebastian Mila. Uruchomienie i właściwie podłączeni w skład reprezentacji świetnie wykrzesali siły i pokazali swoje umiejętności i przebłyski geniuszu.

Wygrana bez Lewandowskiego

Podobnie jak w przypadku Dawida i dr. Housa – wydaje się że bez Lewandowskiego nie da się ani wygrać ani zagrać udanego meczu, a jednak…nie było może jeszcze tego wiele, ale wygrany towarzyski mecz z Czechami pokazał jaką chęć do grania, możliwości, umiejętności i motywacja kryje się w tym zespole. Mimo braku Lewandowskiego mecz został pewnie wygrany. Można? Można!

Lider który tworzy innych liderów

Szukaj takich ludzi i sam takim zostań. Cenna umiejętność by celem było stworzenie kolejnej osoby która zostanie liderem. To niezostawienie swojej wiedzy tylko dla siebie, lecz sprawienie by nie tylko nauczyć ale i uczynić lidera który stanie się lepszym liderem od ciebie.

 

Krzysztof Burzyński

dostępny doradca

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

2 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 problemy biznesowe do rozwiązania

Komu ufasz gdy nie widzisz rozwiązania?