in

Jak rozpoznać choleryka – naturalnego lidera

Zbudowanie zespołu to jeden z podstawowych problemów każdej firmy. Dobranie właściwych osób, komunikacja miedzy nimi, lider który umie zarządzać… to niekończący się maraton. Jednym z ważniejszych elementów to system do zrozumienia ludzi. Narzędzie które umożliwi poruszanie się w zespole ludzi.

Takie narzędzia istnieją. Jednak wiadomo że jeżeli w grę wchodzi czynnik ludzi, należy mieć dużo elastyczności w zarządzaniu. Ludzie nie są robotami które działają wg.  jednakowych standardów. Działają tu okoliczności życiowe, doświadczenia, emocje które w bardzo istotny sposób wpływają na reakcje ludzi.

Dlatego ktoś kto działa wyłącznie na podstawie schematów może szybko zrazić się do rożnych „cudownych metod.” Rozwiązaniem jak zwykle okazuje sie balans pomiędzy schematami a intuicją.

Jak w praktyce to wygląda? Może ocenić danego człowieka jako któryś z typów osobowości. Wiesz że ten typ do motywacji potrzebuje szacunku swojej pracy i swojej odpowiedzialności. Nie żeby inni nie potrzebowali szacunku ale chodzi o szacunek wynikający z roli przywódcy w jakimś aspekcie pracy

( więcej o tym typie – w filmiku poniżej). Wiec dajesz mu odpowiedzialność, tłumaczysz innym że to jest rola danej osoby, że ma prawo zarzadzic o czymś w kontekście danego aspektu pracy…. Sam też doceniasz człowieka by to zauważył… a tu nagle BUM

Człowiek pogorszył jakość pracy, nie mówi o co chodzi. Albo oddaje część obowiązków komu innemu i wgłębia sie w szczegóły wszędzie wynajdując szczegóły i problemy (czyli zachowanie zupełnie nie pasujące do danego typu osobowości)… No i masz babo placek!jak-rozponac-osobowosc

Próbujesz się dowiedzieć co się dzieje od człowieka, od współpracowników i…nic. Współpracownicy nie wiedzą, sam zainteresowany nie chce mówić.

Stawiasz go w końcu przed wyborem: Albo zmieniasz postępowanie albo wylatujesz z pracy. Ale człowiek sie broni, oskarża ciebie i koniec końców nie możecie znaleźć rozwiązania problemu. Co z genialnym systemem zarządzania? Nawalił?

Balans oznacza że oprócz systemu zarządzania jest czynnik ludzki który w tym wypadku wziął górę i być może nigdy się nie dowiemy co tak naprawdę się stało. Lecz sytuacja którą wymieniłem jest raczej wyjątkiem niż zasadą. Jeżeli masz właściwą relacje jako lider ze swoim zespołem, to takie sytuacje powinny znaleźć konstruktywne rozwiązanie. I tu w grę wchodzi czynnik ludzki ze strony lidera który umie wytworzyć odpowiednie relacje w zespole, relacje  godne zaufania.

W przyszłych artykułach będę opisywał narzędzia do zarządzania zespołem oraz porady dla lidera zespołu.

zarządzanie zespołem przez typy osobowości

Pierwsze 3 sekundy zadecydują czy kogoś zabijesz. Jeśli tego nie zrobiłeś jest szansa że za chwile zapomnisz o całej sprawie.

Tak często wyobrażamy sobie choleryka.

Nie ujmując prawdziwości tego zdania to na określenie osobowości choleryka bardziej przydatny byłoby określenie – naturalny lider. Bo taki jest ten typ osobowości. Intuicyjny, działający szybko, nastawiony na cel. Nie ustaje póki nie zrealizuje celu.

Budując zespól potrzebujesz lidera. Choć nie jest to artykuł o liderze prowadzącym zespół. Choleryk jako lider może być odpowiedzialny za jakąś część projektu.

Poniżej przedstawiam filmik w którym opowiadam o tym typie osobowości.

W skrócie ten typ charakteryzuje się:

– naturalną intuicją przywódcy

– braniem odpowiedzialności za ważne sprawy

– ekstrawertyczne zachowania

– szybki styl działania

 

W relacjach szybko przechodzi do istoty rzeczy, nie lubi długiej paplaniny o niczym. Przez co nie wchodzi w głębokie relacje. Co nie oznacza że takich nie ma w swoim życiu. Oznacza że w większości sytuacji nie szuka rozmów po to tylko by porozmawiać.

Motywuje go szacunek jaki jest mu okazywany. Jako szef, lider, przywódca chce mieć świadomość że inni doceniają role jaką ma.

Rozpoznasz go też po tym że często mów: Dasz radę!

choleryk
Skrótowiec pokazujący choleryka

Najciekawsze, bo i bardziej życiowe sa połączenia typów osobowości o których będę jeszcze pisał. Jednym z nich jest Kamil Grosicki reprezentant kadry narodowej  polski w piłce nożnej. Połączenie sangwinika z cholerykiem daje mieszkankę potrzeb która świetnie widać już w  tytule artykułu.

Nastawiony na zabawę sangwinik i szukający szacunku choleryk. Mógłby być liderem a jak sie nie uda na pewno będzie duszą towarzystwa. Kliknij w link i przeczytaj artykuł:

http://www.przegladsportowy.pl/w-kadrze-grosicki-nie-chce-byc-traktowany-jak-klaun,artykul,673867,1,13297.html

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej – jeśli chodzi inne osobowości:

Sangwinik – dusza towarzystwa – czytaj tutaj

Melancholik – analityk doskonały – czytaj tutaj

Flegmatyk – świetny dyplomata – w przygotowaniu

Jeśli chcesz mieć więcej informacji w temacie budowania zespołów, rozpoznawania typów osobowości i właściwych relacji oraz  komunikacji to zapraszam do zapisania się na newsletter gdzie oprócz darmowych materiałów dostaniesz też nagrania które nie udostępniam publicznie. Zapraszam!

————————————
Krzysztof Burzyński
Dostępny Doradca

3 Comments

Leave a Reply

3 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego zaczynać sprzedaż od drogich produktów?

Jak rozpoznać perfekcyjnego analityka?